Granulované krmivo
15.08.2009 21:14
Granulované krmivo by mělo být u dospělých králíků pouze doplňkem a zpestřením stravy a pokud má králík k dispozici trávu či seno a k tomu dostatečné množství zeleniny, není důležité. Naopak velice důležitá je jeho kvalita, která by měla splňovat tyto základní parametry:
1) minimálně 18% vlákniny
2) neskládá se z obilovin a semínek (granule mají vyvážený poměr všech složek a nezakládají se jen na obilninách) a v žádném případě nesmí obsahovat živočišnou moučku nebo sušené mléko
3) obsah tuku do 5% (ideálně pod 3-4%)
4) nesmí obsahovat vysoké dávky vápníku (u dospělých králíků ne více než 1%, u mláďat může být víc) a poměr obsahu vápníku a fosforu by měl být přibližně 2:1 (např. vápník 1% - fosfor 0,5%)
5) všechny kousky v něm obsažené mají podobu peletek nebo granulek, protože je tak zaručeno, že všechny granule mají i stejný obsah živin
Tento typ krmiva není pro dospělého králíka podstatný, a proto ho můžeme z jídelníčku postupně vyloučit buď na dobu určitou (např. během diety) nebo ho, aniž by ušák strádal, z jídelníčku odstranit úplně (za předpokladu, že ho nahradíme dostatečným množstvím kvalitní trávy, zeleniny a malým množstvím ovoce).
U mladých králíků do cca 6. měsíce je doporučeno podávat NEOMEZENÉ množství junior granulí. Mezi 6.-7. měsícem je pak třeba přejít na dospělácké granule a denní dávku pozvolna snižovat. Okolo 7. měsíce, kdy je králík považován za dospělého, je vhodné denní dávku snížit tak, aby granule netvořily hlavní součást stravy, ale pouze doplněk (množství pak záleží na velikosti králíka – pro zakrslé králíky je denní dávka 2 polévkové lžíce, nejlépe jedna ráno a jedna večer).
———
Zpět